Muzikáloví fanúšikovia si v Brusne opäť užijú svoj sviatok

Fanúšikovia muzikálu sa už po jedenásty raz sa na terase kúpeľov v Brusne stretnú 18.8.2018 na Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika 2018. Na svoje si prídu milovníci klasických, ale aj moderných titulov slovenskej, českej či zahraničnej scény.


"Vždy som si túžil zaspievať na tomto festivale a konečne to vyšlo. Môj vzťah k takýmto podujatiam je určite veľmi kladný, len škoda, že ich nie je viac takých dobrých, ako je toto,"
hovorí jedna z hlavných hviezd podujatia, známy muzikálový a operný spevák, Banskobystričan Marian Vojtko, predstaviteľ titulnej role v legendárnom muzikáli Dracula a tiež Fantóma opery, ktorý sa od septembra opäť vracia do divadla Goja Music Hall v Prahe. Ďalším známym hosťom bude Sisa Sklovska ktorú v súčasnosti môžete vidieť v roli Donny v muzikáli Mamma Mia! v uvedení divadla Nová scéna.


Svoju účasť potvrdil aj mladý muzikálový herec, spevák skupiny Puppet POV a čerstvý držiteľ ceny Thálie za svoj výkon v muzikáli Rocky, Peter Pecha, známy najmä z titulov pražského divadla Broadway či z muzikálu Tick,Tick..Boom! v Divadle Na Prádle.

"V prvom rade zaspievam pieseň, ktorú som pred niekoľkými rokmi spieval pre Jožka Bednárika, Quasimodovu pieseň z muzikálu Notre Dame De Paris. Ďalej to budú ukážky z muzikálov Rocky či Tick, Tick...Boom! a viac-menej taký prehľad z diel, v ktorých ma diváci môžu v súčasnosti vidieť."

Diváci sa tiež môžu tešiť na známe tváre Novej scény Lukáša Adamca, Karin Olasovú či Jána Galloviča, ktorý v súčasnosti účinkuje v nitrianskom Divadle Andreja Bagara v muzikáli Povolanie pápež a mnohých ďalších.
Program otvorí o 16. hodine Július Selčan a jeho Big Band spolu s hosťami festivalu promenádnym koncertom. Nasledovať bude blok venovaný oslave 70. výročia časopisu Slovenka ako  poďakovanie jubilujúcemu týždenníku za spoluprácu. O 18:00 si pásme Zbohom buď lipová lyžka si uctí spomienku na Michala Dočolomanského. Po ňom bude nasledovať Slávnostný ceremoniál, v ktorom nebude chýbať tradičné odhalenie tabule slávy pre osobnosť, ktorá významne prispela k rozvoju muzikálového divadla, ako aj odovzdávanie ocenenia Brusnianska Brusnica, cena za prínos v muzikálovej tvorbe. O 19:45 si v piesňach z muzikálov v réžii Jozefa Bednárika spomenieme na túto legendárnu muzikálovú osobnosť. Diváci sa tiež môžu tešiť na prehľad muzikálových noviniek slovenských a českých divadelných scén na koncerte Brusway Gala, ktorý sa začne 20:30, v ktorom nebudú chýbať melódie z predstavení Iago, Povolanie pápež, Pokrvní bratia či ukážky melódií z muzikálov, ktoré sa v súčasnosti uvádzajú nielen na pražskej divadelnej scéne. Program vyvrcholí koncertom Mariána Vojtka, ktorý predstaví tituly, v ktorých v súčasnosti vystupuje a uzatvorí ho Sisa Sklovská sprevádzaná Big Bandom Júliusa Selčana.
Pre skorších návštevníkov podujatia je taktiež pripravená autogramiáda účinkujúcich, ktorá sa začne už o 15:00 v priestoroch Kúpeľov Brusno. Diváci sa tiež môžu zapojiť do tomboly a súťažiť tak o exkluzívne ceny.
Vstupenky sú dostupné v sieti Ticketmedia alebo prostredníctvom recepcie Kúpeľov Brusno na telefónnom čísle 048 43 11 511.

Juraj Kukura: Muzikálový festival Jozefa Bednárika je skvelý nápad, pretože pomáha nám všetkým vymazať zo slovníka vetu "keď niekto zomrie na Slovensku, zomrie naveky".

Juraj Kukura (71) patrí k najlepším slovenským filmovým a divadelným umelcom. Mnohé diela, v ktorých účinkoval, sú dnes považované za vzácny klenot nášho kultúrneho dedičstva. Už v roku 1966 priam exceloval vo filme Tri gaštanové kone, o dvadsať rokov neskôr v seriáli Via Mala, mladší diváci si ho pamätajú najmä z filmovej rozprávky Sokoliar Tomáš. Špeciálnou kategóriou je jeho divadelná tvorba. Za vrchol pôsobenia na doskách, ktoré znamenajú svet, možno považovať inscenáciu KUKURA, ktorá je monumentálnym monológom bilancujúceho umelca Kukuru, ktorý nastavuje zrkadlo našej spoločnosti a poukazuje na stav našej kultúry.

Minulý rok po prvý raz prijal pozvanie na Muzikálový festival Jozefa Bednárika, kde ako riaditeľ divadla Aréna prevzal ocenenie Brusnianska brusnica a zároveň bol ocenený za svoj výnimočný prínos pre slovenskú kultúru. Ako sa vyznal, toto podujatie bolo preňho príjemným prekvapením a veľmi si cení rešpekt, ktorý sa mu tu dostal. Zaujímavé však je, že tomuto výnimočnému umelcovi sa na festivale dostalo cti aj iným, pomerne netypickým spôsobom: „V živote som získal niekoľko cien, ale nikdy sa mi nedostalo takého ocenenia, ako tam. Veľmi tam totižto pršalo, ale keď som vyšiel prevziať cenu pre divadlo, zrazu prestalo a keď som zostúpil z pódia, zase sa rozpršalo. To isté sa zopakovalo, keď som si prišiel prevziať cenu pre seba. Človek by si pomyslel, že sa také niečo skôr stane, keď príde generálny riaditeľ Národného divadla, pán Chudovský,“ uvažuje herec s úsmevom.

Hoci 10. ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika v Brusne bol preňho premiérou, tento nápad veľmi oceňuje, a to najmä preto, že predstavuje ľuďom osobnosti, ktoré vniesli do slovenskej kultúry niečo výnimočné.

„Myslím si, že ocenenie Brusnianska brusnica ktorú udeľujete na Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika je skvelý nápad, pretože pomáha nám všetkým vymazať zo slovníka vetu: "Keď niekto zomrie na Slovensku, zomrie naveky". Keď sa pozriete dozadu, uvedomíte si, ako málo si ceníme ľudí, ktorí pre tento národ predtým niečo vykonali, nech už je dôvod akýkoľvek. Možno sa bojíme, že boli väčší, ako sme my sami a že kvôli tomu budeme pri stene, ale nie je to tak. Nemusíme sa báť a aj z vecí v histórii, ktoré sú negatívne sa musíme poučiť. Preto je to pre mňa veľmi dôležité a vážim si to.“

Za takúto osobnosť rozhodne považuje aj pána režiséra Jozefa Bednárika, s ktorým sa po prvý raz stretol už počas štúdií na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ako sám hovorí, vážil si na ňom najmä jeho neustálu túžbu po poznaní a snahe priniesť do slovenskej produkcie nové umelecké postupy zo svetových divadiel. V tejto súvislosti si spomína napríklad na muzikál Rocky Horror Show v réžii Jozefa Bednárika, ktorý je pre divákov možno v mnohom neštandardný, napriek tomu však predstavuje istý posun v tomto žánri, ktorý stojí za pozornosť. „Bol to človek, ktorý neustále cestoval, vzdelával sa a zaujímal sa o to, čo sa robí vo svete a možno práve v tom nám musí byť príkladom. My sa tiež musíme naučiť nie pozerať sa od nás na svet, ale zo sveta na nás.“ Jozef Bednárik je podľa neho posolstvom pre všetkých, ktorí sa chcú neustále vyvíjať a rozširovať si nielen svoje umelecké obzory, ale aj svoj pohľad na svet.

Romana Švecová / MF Jozefa Bednárika

Predpredaj lístkov